| Internal Part Number | EIS-PX2AS2XX500PSCHX | |
| Series | PX2 | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 500 PSI (3447.38 kPa) | |
| Output Type | Analog, Current | |
| Output | 4 mA ~ 20 mA | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 30 V | |
| Port Size | Male - 7/16" (11.11mm) UNF | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 1000 PSI (6894.76 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |