Integrated Device Technology (IDT) IDT71256L20Y
IDT71256L20Y picture photo
Mfg. Part Number
IDT71256L20Y
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ
Datasheet Download
IDT71256L20Y.pdf
Availability of IDT71256L20Y
QUANTITY
IDT71256L20Y Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71256L20Y
Internal Part NumberEIS-IDT71256L20Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package27
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-BSOJ (.300", 7.62mm Width)
Supplier Device Package28-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71256L20Y
Related LinksIDT712, IDT71256L20Y Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71256L20Y Details Description
Related parts for IDT71256L20Y
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 5VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
RES 274K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT MEZZ 5X10 40MM GL/W SN datasheet.pdf
TERMINAL datasheet.pdf
5800UF 40V 35X79 85C ST datasheet.pdf