Integrated Device Technology (IDT) IDT71256SA12YI
IDT71256SA12YI picture photo
Mfg. Part Number
IDT71256SA12YI
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ
Datasheet Download
IDT71256SA12YI.pdf
Availability of IDT71256SA12YI
QUANTITY
IDT71256SA12YI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71256SA12YI
Internal Part NumberEIS-IDT71256SA12YI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Oct/2009
Standard Package27
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-BSOJ (.300", 7.62mm Width)
Supplier Device Package28-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71256SA12YI
Related LinksIDT7125, IDT71256SA12YI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71256SA12YI Details Description
Related parts for IDT71256SA12YI
FIXED IND 6.8UH 1.5A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN RECPT 120POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 500MM 1.37 datasheet.pdf