Integrated Device Technology (IDT) IDT71256TTSA25Y
IDT71256TTSA25Y picture photo
Mfg. Part Number
IDT71256TTSA25Y
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOJ
Datasheet Download
IDT71256TTSA25Y.pdf
Availability of IDT71256TTSA25Y
QUANTITY
IDT71256TTSA25Y Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71256TTSA25Y
Internal Part NumberEIS-IDT71256TTSA25Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package27
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed25ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-BSOJ (.300", 7.62mm Width)
Supplier Device Package28-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71256TTSA25Y
Related LinksIDT7125, IDT71256TTSA25Y Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71256TTSA25Y Details Description
Related parts for IDT71256TTSA25Y
RES 160 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 400MW ALF2 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 7 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 3A 125V datasheet.pdf