Vishay/Dale ILC0603ER6N8K
ILC0603ER6N8K picture photo
Mfg. Part Number
ILC0603ER6N8K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 220 MOHM
Datasheet Download
ILC0603ER6N8K.pdf
Availability of ILC0603ER6N8K
QUANTITY
ILC0603ER6N8K Order Process
Ship out your order
Specifications of ILC0603ER6N8K
Internal Part NumberEIS-ILC0603ER6N8K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesILC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance6.8nH
Tolerance±10%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ILC0603ER6N8K
Related LinksILC060, ILC0603ER6N8K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ILC0603ER6N8K Details Description
Related parts for ILC0603ER6N8K
FACTORY DEBUG FOR MN101CF49KXN datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
GSM REMOTE CONTROL SYSTEM datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 16-QSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC GLASS 10KOHM AXIL datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf