Maxim Integrated MAX6384XS42D2-T
MAX6384XS42D2-T picture photo
Mfg. Part Number
MAX6384XS42D2-T
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4
Datasheet Download
MAX6384XS42D2-T.pdf
Availability of MAX6384XS42D2-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MAX6384XS42D2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of MAX6384XS42D2-T
Internal Part NumberEIS-MAX6384XS42D2-T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout20 ms Minimum
Voltage - Threshold4.2V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-70-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAX6384XS42D2-T
Related LinksMAX6384, MAX6384XS42D2-T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
MAX6384XS42D2-T Details Description
Related parts for MAX6384XS42D2-T
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PIN 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN FORK NYLON #8 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA KEY .1AU 60POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf