Integrated Device Technology (IDT) IDT7164S20Y8
IDT7164S20Y8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT7164S20Y8
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 20NS 28SOJ
Datasheet Download
IDT7164S20Y8.pdf
Availability of IDT7164S20Y8
QUANTITY
IDT7164S20Y8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT7164S20Y8
Internal Part NumberEIS-IDT7164S20Y8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size64K (8K x 8)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-BSOJ (.300", 7.62mm Width)
Supplier Device Package28-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT7164S20Y8
Related LinksIDT716, IDT7164S20Y8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT7164S20Y8 Details Description
Related parts for IDT7164S20Y8
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 97MA 13.7 OHM TH datasheet.pdf
LIGHT ENGINE ARRAY 9X1W WHITE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 11POS datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DSUB FRAME datasheet.pdf
FLASHLIGHT KRYPTON 17LM D(2) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Screw datasheet.pdf