Integrated Device Technology (IDT) IDT71P74604S250BQ8
IDT71P74604S250BQ8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71P74604S250BQ8
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71P74604S250BQ8.pdf
Availability of IDT71P74604S250BQ8
QUANTITY
IDT71P74604S250BQ8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71P74604S250BQ8
Internal Part NumberEIS-IDT71P74604S250BQ8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Apr/2010
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (512K x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71P74604S250BQ8
Related LinksIDT71P746, IDT71P74604S250BQ8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71P74604S250BQ8 Details Description
Related parts for IDT71P74604S250BQ8
IC V/F CONV TO-100-10 datasheet.pdf
IC 1-16 DECOD/DEMUX 24-DIP datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
RES 11 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FERRITE CORE I 7.4UH N27 datasheet.pdf