Integrated Device Technology (IDT) IDT71P74804S250BQ
IDT71P74804S250BQ picture photo
Mfg. Part Number
IDT71P74804S250BQ
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71P74804S250BQ.pdf
Availability of IDT71P74804S250BQ
QUANTITY
IDT71P74804S250BQ Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71P74804S250BQ
Internal Part NumberEIS-IDT71P74804S250BQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Apr/2010
Standard Package136
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size18M (1M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71P74804S250BQ
Related LinksIDT71P74, IDT71P74804S250BQ Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71P74804S250BQ Details Description
Related parts for IDT71P74804S250BQ
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 14SOIC datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 240W H-37260-2 datasheet.pdf
CONN MALE COUPLER UNKEYED 10AWG datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SS LED ANNUN FULL SCREEN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES 560 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf