Integrated Device Technology (IDT) IDT71T016SA12PH
IDT71T016SA12PH picture photo
Mfg. Part Number
IDT71T016SA12PH
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP
Datasheet Download
IDT71T016SA12PH.pdf
Availability of IDT71T016SA12PH
QUANTITY
IDT71T016SA12PH Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71T016SA12PH
Internal Part NumberEIS-IDT71T016SA12PH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package26
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71T016SA12PH
Related LinksIDT71T0, IDT71T016SA12PH Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71T016SA12PH Details Description
Related parts for IDT71T016SA12PH
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 100' datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 45NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 15.5A 5.2 MOHM datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf