Integrated Device Technology (IDT) IDT71T016SA15PHG
IDT71T016SA15PHG picture photo
Mfg. Part Number
IDT71T016SA15PHG
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP
Datasheet Download
IDT71T016SA15PHG.pdf
Availability of IDT71T016SA15PHG
QUANTITY
IDT71T016SA15PHG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71T016SA15PHG
Internal Part NumberEIS-IDT71T016SA15PHG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL71T016SAxx 26/Apr/2010
Standard Package26
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71T016SA15PHG
Related LinksIDT71T01, IDT71T016SA15PHG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71T016SA15PHG Details Description
Related parts for IDT71T016SA15PHG
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 169FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 825 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W SMBJ datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf