Integrated Device Technology (IDT) IDT71T016SA20PHG
IDT71T016SA20PHG picture photo
Mfg. Part Number
IDT71T016SA20PHG
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP
Datasheet Download
IDT71T016SA20PHG.pdf
Availability of IDT71T016SA20PHG
QUANTITY
IDT71T016SA20PHG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71T016SA20PHG
Internal Part NumberEIS-IDT71T016SA20PHG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package26
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71T016SA20PHG
Related LinksIDT71T01, IDT71T016SA20PHG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71T016SA20PHG Details Description
Related parts for IDT71T016SA20PHG
SSR OCMOS FET 500MA 1CH NO 4-SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 10A WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK TOP ENTRY 5POS VERT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58U 17' UHFM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 20-34.4V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS CABLE SKT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
3300UF 350V 65X105MM 105C 5000H datasheet.pdf