Integrated Device Technology (IDT) IDT71V256SA10Y
IDT71V256SA10Y picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V256SA10Y
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 10NS 28SOJ
Datasheet Download
IDT71V256SA10Y.pdf
Availability of IDT71V256SA10Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71V256SA10Y Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V256SA10Y
Internal Part NumberEIS-IDT71V256SA10Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-BSOJ (.300", 7.62mm Width)
Supplier Device Package28-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V256SA10Y
Related LinksIDT71V2, IDT71V256SA10Y Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V256SA10Y Details Description
Related parts for IDT71V256SA10Y
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 1.5A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 75MHZ 8VDFPN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB CP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf