EPCOS (TDK) B43508A2158M2
B43508A2158M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2158M2
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2158M2.pdf
Availability of B43508A2158M2
QUANTITY
B43508A2158M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2158M2
Internal Part NumberEIS-B43508A2158M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43508
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.69A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2158M2
Related LinksB43508, B43508A2158M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2158M2 Details Description
Related parts for B43508A2158M2
SENSOR MAGNETC SPST 13-19AT ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 15.75"L X 11.81"W datasheet.pdf
LOUVER 5-RING MLS 8 1/2" DIA datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf