Integrated Device Technology (IDT) IDT71V256SA15PZI
IDT71V256SA15PZI picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V256SA15PZI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 256KBIT 15NS 28TSOP
Datasheet Download
IDT71V256SA15PZI.pdf
Availability of IDT71V256SA15PZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71V256SA15PZI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V256SA15PZI
Internal Part NumberEIS-IDT71V256SA15PZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL71V256SAxx 22/Jun/2009
Standard Package234
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size256K (32K x 8)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Supplier Device Package28-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V256SA15PZI
Related LinksIDT71V25, IDT71V256SA15PZI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V256SA15PZI Details Description
Related parts for IDT71V256SA15PZI
IC ADC LP DUAL 3.3V 10BIT 48TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
IC DSP 44-PLCC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL28127 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 309K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
EMITTER IR 860NM 50MA RADIAL datasheet.pdf