Integrated Device Technology (IDT) IDT71V25761YSA166BQ
IDT71V25761YSA166BQ picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V25761YSA166BQ
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71V25761YSA166BQ.pdf
Availability of IDT71V25761YSA166BQ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71V25761YSA166BQ Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V25761YSA166BQ
Internal Part NumberEIS-IDT71V25761YSA166BQ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V25761YSA166BQ
IDT71V25761YSA166BQ Details Description
Related parts for IDT71V25761YSA166BQ
IC CLK BUFFER 1:5 66MHZ 20QSOP datasheet.pdf
REGULATOR 3.3V 7/9A 14SIP W/TABS datasheet.pdf
CONN HDR 18POS STR DUAL .163 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
22MM YELLOW 24V SOLDER TERMINALS datasheet.pdf
RES SMD 5.447K OHM 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.01% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf