Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3556S133PFI8
IDT71V3556S133PFI8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3556S133PFI8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71V3556S133PFI8.pdf
Availability of IDT71V3556S133PFI8
QUANTITY
IDT71V3556S133PFI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3556S133PFI8
Internal Part NumberEIS-IDT71V3556S133PFI8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3556S133PFI8
Related LinksIDT71V355, IDT71V3556S133PFI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V3556S133PFI8 Details Description
Related parts for IDT71V3556S133PFI8
RES SMD 634 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/8NPT 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 28POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 200MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512K FLASH 120-LQFP datasheet.pdf
TV 53C 53#20 PIN PLUG datasheet.pdf
200W 3Ux4HP DC/DC CompactPCI Power Supply datasheet.pdf