Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3558S100PFI
IDT71V3558S100PFI picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3558S100PFI
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71V3558S100PFI.pdf
Availability of IDT71V3558S100PFI
QUANTITY
IDT71V3558S100PFI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3558S100PFI
Internal Part NumberEIS-IDT71V3558S100PFI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3558S100PFI
Related LinksIDT71V35, IDT71V3558S100PFI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V3558S100PFI Details Description
Related parts for IDT71V3558S100PFI
RES 3.3K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 55V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 5.5296MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT INSTALATION 2POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf