Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3558S100PFI8
IDT71V3558S100PFI8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3558S100PFI8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71V3558S100PFI8.pdf
Availability of IDT71V3558S100PFI8
QUANTITY
IDT71V3558S100PFI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3558S100PFI8
Internal Part NumberEIS-IDT71V3558S100PFI8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3558S100PFI8
Related LinksIDT71V355, IDT71V3558S100PFI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V3558S100PFI8 Details Description
Related parts for IDT71V3558S100PFI8
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENS PROX CAP M30 15MM AC2W-NC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 8.5 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 10V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 174 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf