Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3558S133BG
IDT71V3558S133BG picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3558S133BG
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA
Datasheet Download
IDT71V3558S133BG.pdf
Availability of IDT71V3558S133BG
QUANTITY
IDT71V3558S133BG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3558S133BG
Internal Part NumberEIS-IDT71V3558S133BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package84
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3558S133BG
Related LinksIDT71V35, IDT71V3558S133BG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V3558S133BG Details Description
Related parts for IDT71V3558S133BG
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLK INSULATING SLEEVE RED datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC DUAL 12V OUT 10W datasheet.pdf
RES 600 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.169 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 5.5A TO220F datasheet.pdf
5 V Precision Voltage Reference/Temperature Transducer IC datasheet.pdf