Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3558S133PF8
IDT71V3558S133PF8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3558S133PF8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71V3558S133PF8.pdf
Availability of IDT71V3558S133PF8
QUANTITY
IDT71V3558S133PF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3558S133PF8
Internal Part NumberEIS-IDT71V3558S133PF8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3558S133PF8
Related LinksIDT71V35, IDT71V3558S133PF8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V3558S133PF8 Details Description
Related parts for IDT71V3558S133PF8
RES 4.64K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
COUNTER LED 4 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
HEAT SHRINK WHITE .75" datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505 datasheet.pdf