Integrated Device Technology (IDT) IDT71V3558XS133PF
IDT71V3558XS133PF picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V3558XS133PF
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
IDT71V3558XS133PF.pdf
Availability of IDT71V3558XS133PF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71V3558XS133PF Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V3558XS133PF
Internal Part NumberEIS-IDT71V3558XS133PF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous ZBT
Memory Size4.5M (256K x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V3558XS133PF
Related LinksIDT71V35, IDT71V3558XS133PF Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V3558XS133PF Details Description
Related parts for IDT71V3558XS133PF
RES SMD 470K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.37M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PINS datasheet.pdf
POT 47K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN MINI BNC JACK 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ADAPTER HAN 6B TO DSUB 9 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf