Integrated Device Technology (IDT) IDT71V416YS10PHI
IDT71V416YS10PHI picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V416YS10PHI
Brief Description
IC SRAM 4MBIT 10NS 44TSOP
Datasheet Download
IDT71V416YS10PHI.pdf
Availability of IDT71V416YS10PHI
QUANTITY
IDT71V416YS10PHI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V416YS10PHI
Internal Part NumberEIS-IDT71V416YS10PHI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package26
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (256K x 16)
Speed10ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V416YS10PHI
Related LinksIDT71V41, IDT71V416YS10PHI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V416YS10PHI Details Description
Related parts for IDT71V416YS10PHI
CONN HEADER 2POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC 3V PROM SER 10K 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 2.5MM 3POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A PWMOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
ANT OMNI STICK 5DBI RP BNC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf