Integrated Device Technology (IDT) IDT71V67602S166BG
IDT71V67602S166BG picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V67602S166BG
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA
Datasheet Download
IDT71V67602S166BG.pdf
Availability of IDT71V67602S166BG
QUANTITY
IDT71V67602S166BG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V67602S166BG
Internal Part NumberEIS-IDT71V67602S166BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package84
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (256K x 36)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V67602S166BG
Related LinksIDT71V67, IDT71V67602S166BG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71V67602S166BG Details Description
Related parts for IDT71V67602S166BG
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
LED SS 12V YELLOW DIFF PCB 5MM datasheet.pdf
CONN FPC VERT 60POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
HAND PAD 96 UNPRINTED 015373A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 334MA 1.35 OHM datasheet.pdf
PMI CAP STOVEP RED 11/16 TRANSP datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
SACC-CI-M12MS- 4CON-TOR 32 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf