Integrated Device Technology (IDT) IDT72V7280L10BBG
IDT72V7280L10BBG picture photo
Mfg. Part Number
IDT72V7280L10BBG
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC FIFO 16384X72 SYNC 256BGA
Datasheet Download
IDT72V7280L10BBG.pdf
Availability of IDT72V7280L10BBG
QUANTITY
IDT72V7280L10BBG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT72V7280L10BBG
Internal Part NumberEIS-IDT72V7280L10BBG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Apr/2010
Standard Package6
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series72V
PackagingTray
Memory Size1.125M (16K x 72)
FunctionSynchronous
Data Rate100MHz
Access Time6.5ns
Voltage - Supply3.15 V ~ 3.45 V
Current - Supply (Max)75mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityYes
FWFT SupportYes
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case256-BBGA
Supplier Device Package256-PBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT72V7280L10BBG
Related LinksIDT72V72, IDT72V7280L10BBG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT72V7280L10BBG Details Description
Related parts for IDT72V7280L10BBG
FIXED IND 39UH 4.8A 32 MOHM TH datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .075"D .135"L datasheet.pdf
IC 4BIT 1OF2 MUX/DEMUX 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CUTTOFF PLUNGER BLOCK datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf