Integrated Device Technology (IDT) IDT79R3041-33JG
IDT79R3041-33JG picture photo
Mfg. Part Number
IDT79R3041-33JG
Brief Description
IC MPU MIPS-I 33MHZ 84PLCC
Datasheet Download
IDT79R3041-33JG.pdf
Availability of IDT79R3041-33JG
QUANTITY
IDT79R3041-33JG Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79R3041-33JG
Internal Part NumberEIS-IDT79R3041-33JG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTube
Core ProcessorMIPS-I
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM ControllersDRAM
USB-
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case84-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package84-PLCC (29.21x29.21)
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79R3041-33JG
Related LinksIDT79R3, IDT79R3041-33JG Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT79R3041-33JG Details Description
Related parts for IDT79R3041-33JG
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.925"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 104 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CABLE UMC PLUG-PLUG 1.32 50MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 110MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
3M 4929 VHB 1.5" CIR - 100/PACK datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.8VOUT 100W datasheet.pdf
PELTIER OT08,11,F1,0305,GG,W2.25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W DIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
470UF 50V 12.5X20 85C RAD datasheet.pdf