Integrated Device Technology (IDT) IDT79RV4640-150DU
IDT79RV4640-150DU picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RV4640-150DU
Brief Description
IC MPU MIPS-I 150MHZ 128QFP
Datasheet Download
IDT79RV4640-150DU.pdf
Availability of IDT79RV4640-150DU
QUANTITY
IDT79RV4640-150DU Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RV4640-150DU
Internal Part NumberEIS-IDT79RV4640-150DU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-I
Number of Cores/Bus Width1 Core, 64-Bit
Speed150MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM ControllersDRAM
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case128-BQFP
Supplier Device Package128-PQFP (28x28)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RV4640-150DU
Related LinksIDT79RV4, IDT79RV4640-150DU Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT79RV4640-150DU Details Description
Related parts for IDT79RV4640-150DU
CONN HEADER 40POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 520MA 844 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf