Integrated Device Technology (IDT) IDT79RV4700-100DP
IDT79RV4700-100DP picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RV4700-100DP
Brief Description
IC MPU MIPS-I 100MHZ 208QFP
Datasheet Download
IDT79RV4700-100DP.pdf
Availability of IDT79RV4700-100DP
QUANTITY
IDT79RV4700-100DP Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RV4700-100DP
Internal Part NumberEIS-IDT79RV4700-100DP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
PackagingTray
Core ProcessorMIPS-I
Number of Cores/Bus Width1 Core, 64-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM Controllers-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case208-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RV4700-100DP
Related LinksIDT79RV4, IDT79RV4700-100DP Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT79RV4700-100DP Details Description
Related parts for IDT79RV4700-100DP
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LENS CRS DIFF SQ 14DEG datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf