Integrated Device Technology (IDT) IDT79RV4700-150GH
IDT79RV4700-150GH picture photo
Mfg. Part Number
IDT79RV4700-150GH
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU MIPS-I 150MHZ 179PGA
Datasheet Download
IDT79RV4700-150GH.pdf
Availability of IDT79RV4700-150GH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT79RV4700-150GH Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT79RV4700-150GH
Internal Part NumberEIS-IDT79RV4700-150GH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Series-
PackagingTube
Core ProcessorMIPS-I
Number of Cores/Bus Width1 Core, 64-Bit
Speed150MHz
Co-Processors/DSPSystem Control; CP0
RAM Controllers-
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Security Features-
Package / Case179-PGA
Supplier Device Package179-PGA
Additional Interfaces-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT79RV4700-150GH
Related LinksIDT79RV4, IDT79RV4700-150GH Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT79RV4700-150GH Details Description
Related parts for IDT79RV4700-150GH
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC OCT D TRANSP LATCH 3ST 20SSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM5035A datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 5V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 16QFN datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL GRN DIFF datasheet.pdf
AC CURRENT SENSOR 20A MAX datasheet.pdf