Integrated Device Technology (IDT) IDTADC1207S080-DB
IDTADC1207S080-DB picture photo
Mfg. Part Number
IDTADC1207S080-DB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Analog to Digital Converters (ADCs)
Brief Description
BOARD DEMO ADC1207S080
Datasheet Download
IDTADC1207S080-DB.pdf
Availability of IDTADC1207S080-DB
QUANTITY
IDTADC1207S080-DB Order Process
Ship out your order
Specifications of IDTADC1207S080-DB
Internal Part NumberEIS-IDTADC1207S080-DB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Feb/2014
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Analog to Digital Converters (ADCs)
Series-
Number of A/D Converters1
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)80M
Data InterfaceParallel
Input Range2 Vpp
Power (Typ) @ Conditions840mW @ 80MSPS
Utilized IC / PartADC1207S080
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDTADC1207S080-DB
Related LinksIDTADC12, IDTADC1207S080-DB Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDTADC1207S080-DB Details Description
Related parts for IDTADC1207S080-DB
CONN PLUG 8POS AWG26 STRAIGHT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 1.5GHZ 32LQFP datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR PILL PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 910 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH 4 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
IC NFC DYNAMIC TAG TARG 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf