Integrated Device Technology (IDT) IDTADC1215S125HN-C18
IDTADC1215S125HN-C18 picture photo
Mfg. Part Number
IDTADC1215S125HN-C18
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
Datasheet Download
IDTADC1215S125HN-C18.pdf
Availability of IDTADC1215S125HN-C18
QUANTITY
IDTADC1215S125HN-C18 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDTADC1215S125HN-C18
Internal Part NumberEIS-IDTADC1215S125HN-C18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)125M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceLVDS - Parallel, Parallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog2.85 V ~ 3.4 V, 5V
Voltage - Supply, Digital1.65 V ~ 3.6 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-VFQFPN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDTADC1215S125HN-C18
IDTADC1215S125HN-C18 Details Description
Related parts for IDTADC1215S125HN-C18
TRIMMER 1M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf