Sensata Technologies/Airpax IEG1-1-62-10.0-91-V
IEG1-1-62-10.0-91-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG1-1-62-10.0-91-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A
Datasheet Download
IEG1-1-62-10.0-91-V.pdf
Availability of IEG1-1-62-10.0-91-V
QUANTITY
IEG1-1-62-10.0-91-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG1-1-62-10.0-91-V
Internal Part NumberEIS-IEG1-1-62-10.0-91-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG1-1-62-10.0-91-V
Related LinksIEG1-1-62, IEG1-1-62-10.0-91-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG1-1-62-10.0-91-V Details Description
Related parts for IEG1-1-62-10.0-91-V
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
VF-45 QUICK INSTALL KIT datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC PROSLIC DUAL FXS ANLG 48-QFN datasheet.pdf
N MALE TO SMA FEMALE ADAPTER 50O datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf