Sensata Technologies/Airpax IEG1-1-72-25.0-01-V
IEG1-1-72-25.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG1-1-72-25.0-01-V
Brief Description
CIR BRKR 25A 250VAC 80VDC
Datasheet Download
IEG1-1-72-25.0-01-V.pdf
Availability of IEG1-1-72-25.0-01-V
QUANTITY
IEG1-1-72-25.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG1-1-72-25.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG1-1-72-25.0-01-V
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC80V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG1-1-72-25.0-01-V
Related LinksIEG1-1-72, IEG1-1-72-25.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG1-1-72-25.0-01-V Details Description
Related parts for IEG1-1-72-25.0-01-V
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ0 0.98" datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 85V 125MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC SARAM 128KBIT 25NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT SAS 36POS SMD VERT datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
TIP SCREWDRIVER 1/16" BULK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf