Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-62F-10.0-A-01-V
IEG6-1-62F-10.0-A-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-62F-10.0-A-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A
Datasheet Download
IEG6-1-62F-10.0-A-01-V.pdf
Availability of IEG6-1-62F-10.0-A-01-V
QUANTITY
IEG6-1-62F-10.0-A-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-62F-10.0-A-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-62F-10.0-A-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-62F-10.0-A-01-V
Related LinksIEG6-1-62F-, IEG6-1-62F-10.0-A-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-62F-10.0-A-01-V Details Description
Related parts for IEG6-1-62F-10.0-A-01-V
FIXED IND 180UH 750MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf