AVX Corporation TAJR474M025RNJ
TAJR474M025RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJR474M025RNJ
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 25V 20% 0805
Datasheet Download
TAJR474M025RNJ.pdf
Availability of TAJR474M025RNJ
QUANTITY
TAJR474M025RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJR474M025RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJR474M025RNJ
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJR474M025RNJ
Related LinksTAJR474, TAJR474M025RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJR474M025RNJ Details Description
Related parts for TAJR474M025RNJ
IC MCU 8BIT 768B OTP 8DIP datasheet.pdf
CIRCUIT BD SHPR EECCOO 22X15X3 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 1506 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES 258K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf