Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-63-20.0-01-V
IEG6-1-63-20.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-63-20.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A
Datasheet Download
IEG6-1-63-20.0-01-V.pdf
Availability of IEG6-1-63-20.0-01-V
QUANTITY
IEG6-1-63-20.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-63-20.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-63-20.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-63-20.0-01-V
Related LinksIEG6-1-63, IEG6-1-63-20.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-63-20.0-01-V Details Description
Related parts for IEG6-1-63-20.0-01-V
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AC datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND CLEAR 50' datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 8POS 2.54MM datasheet.pdf