Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-72-10.0-01-V
IEG6-1-72-10.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-72-10.0-01-V
Brief Description
CIR BRKR 10A 250VAC 80VDC
Datasheet Download
IEG6-1-72-10.0-01-V.pdf
Availability of IEG6-1-72-10.0-01-V
QUANTITY
IEG6-1-72-10.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-72-10.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-72-10.0-01-V
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating10A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC80V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-72-10.0-01-V
Related LinksIEG6-1-72, IEG6-1-72-10.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-72-10.0-01-V Details Description
Related parts for IEG6-1-72-10.0-01-V
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
IC LATCH ADDRESS 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL YLW/GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf
IC RLDRAM 576MBIT 1.875NS UBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT datasheet.pdf