Omron Automation & Safety A22L-CY-T1-11A
A22L-CY-T1-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-CY-T1-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-CY-T1-11A.pdf
Availability of A22L-CY-T1-11A
QUANTITY
A22L-CY-T1-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-CY-T1-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-CY-T1-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-CY-T1-11A
Related LinksA22L-CY, A22L-CY-T1-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-CY-T1-11A Details Description
Related parts for A22L-CY-T1-11A
MOSFET N-CH 100V 5.6A D2PAK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 36A TO-268 D3 datasheet.pdf
SERVO DRIVE 400W 240V 1PHA G-SER datasheet.pdf
HOOK-UP 22AWG WHT/ORG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA6L datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE20 CBL ASSY datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf