Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-72-40.0-91-V
IEG6-1-72-40.0-91-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-72-40.0-91-V
Brief Description
CIR BRKR 40A 250VAC 80VDC
Datasheet Download
IEG6-1-72-40.0-91-V.pdf
Availability of IEG6-1-72-40.0-91-V
QUANTITY
IEG6-1-72-40.0-91-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-72-40.0-91-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-72-40.0-91-V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMagnetic Circuit Protectors
Standard Package40
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating40A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC80V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-72-40.0-91-V
Related LinksIEG6-1-72, IEG6-1-72-40.0-91-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-72-40.0-91-V Details Description
Related parts for IEG6-1-72-40.0-91-V
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
WHITE LENS CAP datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 230MA 390 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.3V 4-USP datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE TO78-6 datasheet.pdf
396 TB SPR CLA WO/LEVER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf