Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-72-50.0-01-V
IEG6-1-72-50.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-72-50.0-01-V
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A
Datasheet Download
IEG6-1-72-50.0-01-V.pdf
Availability of IEG6-1-72-50.0-01-V
QUANTITY
IEG6-1-72-50.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-72-50.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-72-50.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-72-50.0-01-V
Related LinksIEG6-1-72, IEG6-1-72-50.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-72-50.0-01-V Details Description
Related parts for IEG6-1-72-50.0-01-V
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 165BGA datasheet.pdf
CAP CER 68PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NON PLUG-INLOW TEMP VERSION datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf