Sensata Technologies/Airpax IEG6-1-72-50.0-91-V
IEG6-1-72-50.0-91-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG6-1-72-50.0-91-V
Brief Description
CIR BRKR 50A 250VAC 80VDC
Datasheet Download
IEG6-1-72-50.0-91-V.pdf
Availability of IEG6-1-72-50.0-91-V
QUANTITY
IEG6-1-72-50.0-91-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG6-1-72-50.0-91-V
Internal Part NumberEIS-IEG6-1-72-50.0-91-V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMagnetic Circuit Protectors
Standard Package40
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC80V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG6-1-72-50.0-91-V
Related LinksIEG6-1-72, IEG6-1-72-50.0-91-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG6-1-72-50.0-91-V Details Description
Related parts for IEG6-1-72-50.0-91-V
RELAY OPTO DC 200V 1.1A 4-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR HEX 10MSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 250VAC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf