Curtis Industries T38547-10-0
T38547-10-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38547-10-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38547-10-0.pdf
Availability of T38547-10-0
QUANTITY
T38547-10-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38547-10-0
Internal Part NumberEIS-T38547-10-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top Termination-
Bottom TerminationQuick Connect (0.187"), Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38547-10-0
Related LinksT3854, T38547-10-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38547-10-0 Details Description
Related parts for T38547-10-0
IC REG BCK ADJ 0.8A SYNC 8VFQFPN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 9SIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RF MODULE 802.15.4 W/ANT SNAP datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12.6VC P600 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 464MA 960 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 20W datasheet.pdf