Sensata Technologies/Airpax IEG66-1-61-40.0-01-V
IEG66-1-61-40.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG66-1-61-40.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A
Datasheet Download
IEG66-1-61-40.0-01-V.pdf
Availability of IEG66-1-61-40.0-01-V
QUANTITY
IEG66-1-61-40.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG66-1-61-40.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEG66-1-61-40.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating40A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG66-1-61-40.0-01-V
Related LinksIEG66-1-61, IEG66-1-61-40.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG66-1-61-40.0-01-V Details Description
Related parts for IEG66-1-61-40.0-01-V
CONN SOCKET RCPT .018-.040 TIN datasheet.pdf
TXRX LIN 33V VREG 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf