Sensata Technologies/Airpax IEG66-1-63-20.0-91-V
IEG66-1-63-20.0-91-V picture photo
Mfg. Part Number
IEG66-1-63-20.0-91-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A
Datasheet Download
IEG66-1-63-20.0-91-V.pdf
Availability of IEG66-1-63-20.0-91-V
QUANTITY
IEG66-1-63-20.0-91-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEG66-1-63-20.0-91-V
Internal Part NumberEIS-IEG66-1-63-20.0-91-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEG66-1-63-20.0-91-V
Related LinksIEG66-1-63, IEG66-1-63-20.0-91-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEG66-1-63-20.0-91-V Details Description
Related parts for IEG66-1-63-20.0-91-V
RES SMD 560K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLC RELAY INTEGRATED OPTOCOUPLER datasheet.pdf
RES SMD 542 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
IMPACT 4X8 BOTTOM GD ORTHO D RAM datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf