Sensata Technologies/Airpax IEGH111-1-72-20.0-91-V
IEGH111-1-72-20.0-91-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGH111-1-72-20.0-91-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A
Datasheet Download
IEGH111-1-72-20.0-91-V.pdf
Availability of IEGH111-1-72-20.0-91-V
QUANTITY
IEGH111-1-72-20.0-91-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGH111-1-72-20.0-91-V
Internal Part NumberEIS-IEGH111-1-72-20.0-91-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGH111-1-72-20.0-91-V
Related LinksIEGH111-1-7, IEGH111-1-72-20.0-91-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGH111-1-72-20.0-91-V Details Description
Related parts for IEGH111-1-72-20.0-91-V
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 2KW datasheet.pdf
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.1W ESV datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK datasheet.pdf