Sensata Technologies/Airpax IEGH66-1-72-30.0-01-V
IEGH66-1-72-30.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGH66-1-72-30.0-01-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A
Datasheet Download
IEGH66-1-72-30.0-01-V.pdf
Availability of IEGH66-1-72-30.0-01-V
QUANTITY
IEGH66-1-72-30.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGH66-1-72-30.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEGH66-1-72-30.0-01-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating30A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGH66-1-72-30.0-01-V
Related LinksIEGH66-1-7, IEGH66-1-72-30.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGH66-1-72-30.0-01-V Details Description
Related parts for IEGH66-1-72-30.0-01-V
CONN RCPT CORD MALE 6PIN NICKEL datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 274MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB FP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 4W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6.9A 18.5 MOHM datasheet.pdf