Sensata Technologies/Airpax IEGH666-1-61-50.0-01-V
IEGH666-1-61-50.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGH666-1-61-50.0-01-V
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A
Datasheet Download
IEGH666-1-61-50.0-01-V.pdf
Availability of IEGH666-1-61-50.0-01-V
QUANTITY
IEGH666-1-61-50.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGH666-1-61-50.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEGH666-1-61-50.0-01-V
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGH666-1-61-50.0-01-V
Related LinksIEGH666-1-6, IEGH666-1-61-50.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGH666-1-61-50.0-01-V Details Description
Related parts for IEGH666-1-61-50.0-01-V
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY Q2F 3/8" BLK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN JACK 12POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
RES CARBON 27 OHM 1/2W 5% datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3A 37.6 MOHM SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5-12V 440MA datasheet.pdf
IC MCU 64KB FLASH 48MHZ 48TQFP datasheet.pdf