Sensata Technologies/Airpax IEGS6-1REC5-31955-30-V
IEGS6-1REC5-31955-30-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGS6-1REC5-31955-30-V
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER
Datasheet Download
IEGS6-1REC5-31955-30-V.pdf
Availability of IEGS6-1REC5-31955-30-V
QUANTITY
IEGS6-1REC5-31955-30-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGS6-1REC5-31955-30-V
Internal Part NumberEIS-IEGS6-1REC5-31955-30-V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIEG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating-
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGS6-1REC5-31955-30-V
Related LinksIEGS6-1REC5, IEGS6-1REC5-31955-30-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGS6-1REC5-31955-30-V Details Description
Related parts for IEGS6-1REC5-31955-30-V
BOX ABS BLACK 6.69"L X 3.37"W datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES CUR SENSE .002 OHM 30A 5% datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 200MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 13MM UNIV datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf