Rohm Semiconductor MCR18ERTF1800
MCR18ERTF1800 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1800
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1800.pdf
Availability of MCR18ERTF1800
QUANTITY
MCR18ERTF1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1800
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1800
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1800 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1800 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1800
RES SMD 113 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
EVALUATION BOARD datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 324FBGA datasheet.pdf
SENSOR LINEAR HALL EFFECT datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
LED XPC 630NM RED 56.8LM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 8V 16A MICRO datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf