Vishay/Dale IFCB0402ER10NG
IFCB0402ER10NG picture photo
Mfg. Part Number
IFCB0402ER10NG
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 200MA 1.35 OHM
Datasheet Download
IFCB0402ER10NG.pdf
Availability of IFCB0402ER10NG
QUANTITY
IFCB0402ER10NG Order Process
Ship out your order
Specifications of IFCB0402ER10NG
Internal Part NumberEIS-IFCB0402ER10NG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIFCB-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance10nH
Tolerance±2%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.35 Ohm Max
Q @ Freq7 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.015" (0.37mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IFCB0402ER10NG
Related LinksIFCB040, IFCB0402ER10NG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IFCB0402ER10NG Details Description
Related parts for IFCB0402ER10NG
RES CHAS MNT 1.2 OHM 10% 300W datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 3/4" datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 10% 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMD datasheet.pdf
IC DRVR VID 2CH W/FILTERS 8SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE BARB TY 120LB 18.1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf